Manažment životného cyklu vojenskej techniky: Skúsenosti, Očakávania a Možnosti spolupráce

Výskum v ICE sa okrem iného zaoberá aj možnosťami spolupráce v oblasti životného cyklu vojenskej techniky. Dokument je výstupom projektu „Manažment životného cyklu vojenskej techniky,“ realizovaného s podporou Ministerstva obrany SR a spoločnosti Rheinmetall MAN. Veríme, že naše odporúčania môžu prispieť k rozhodnutiam o spolupráci, a tým aj zefektívneniu celého životného cyklu obstarania, fungovania, servisovania či vyraďovania vojenskej techniky, a tak zabezpečiť aj nemalé úspory.

Téma životného cyklu vojenskej techniky nie je často diskutovaná, no napriek tomu patrí medzi veľmi dôležité. Nehovoríme len o vyššej efektivite pri prevádzke, ale aj o možnosti finančných úspor verejných výdavkov v prípade vhodne zvolenej stratégie.
Pri aktuálnych otázkach akvizícií nových zbraňových systémov, je slovenská verejnosť poväčšine konfrontovaná s celkovou obstarávacou cenou, prípadne za jeden kus obstarávanej techniky. Pri zohľadnení celého životného cyklu predmetnej techniky však dostávame oveľa realistickejší pohľad na potrebnú sumu. Nemožno preto abstrahovať od požiadavky na zohľadnenie celkovej, potrebnej sumy počas celého životného cyklu. Modernizácia ozbrojených síl je mimoriadne potrebná a nevyhnutná, treba však opatrne zvažovať potreby, požiadavky a možnosti rozpočtu MO SR a verejných financií ako celku.

Existujú moderné prístupy k životnému cyklu a mnohé postupy sa dajú naučiť od najlepších v súkromnom sektore. Azda najzaujímavejším a najsľubnejším prístupom do budúcnosti môže byť medzinárodná spolupráca v tejto oblasti.